Kraunama..

Orvidų sodyba

Akmenorius Juozas Žilinskis yra akmentašio Kazimiero Orvido anūkas. Kazimiero Orvido sūnus pranciškonas brolis Gabrielius (Kazimieras Vilius Orvidas), tautodailininkas ir skulptorius, įkūrė garsiąją Orvidų sodybą.

Kretingos rajone Gargždelės kaime esančioje sodyboje įrengtas muziejus po atviru dangumi, kuriame eksponuojamos akmens, medžio skulptūros, kryžiai, įvairūs akcentai, sukurti iš šaknų, rąstų, buities padargų.

Muziejaus pradžią padarė dar Viliaus Orvido tėvas Kazimieras, kuris, pats būdamas akmentašys, iš melioruojamų laukų rinko įdomesnius akmenis, o sūnus Vilius kalė iš jų skulptūras. Iš Salantų ir aplinkinių vietovių į sodybą buvo vežami iš seni kryžiai, etnografiniai rakandai, šimtamečiai ąžuolai. Vilius Orvidas kūrė kompozicijas, statė kryžius, skulptūras ir paminklus su tautine ir religine simbolika. Kuriama ekspozicija ilgainiui įgavo milžiniško trikampio formą – krikščionių ikonografijoje tradicinę Apvaizdos akį, kurią apjuosė akmenų ir žemių pylimai. Sakralinio meno požymių įgavusią sodybą sovietmečiu porą kartų buvo bandyta naikinti.

Pamažu Orvidų sodyba tapo dvasingumo centru. Šią vietą pamėgo menininkai, vietos visuomenėje nerandantys žmonės – Vilius visus vienodai priimdavo, pamaitindavo, suteikdavo pastogę ir viltį.

Orvidų sodyba yra viena labiausiai turistų lankomų Lietuvos vietų, ji žinoma toli už Lietuvos ribų.